Co należy wiedzieć o umowie deweloperskiej

umowa-mieszkanie Kupując nowe mieszkanie, prosto od dewelopera, podpisuje się umowę deweloperską. Czym jest ten dokument? Co powinien zawierać? Jak mieć pewność, że podpisujemy coś, co jest zgodne z prawem i w żaden sposób nie stawia w lepszej pozycji dewelopera?

Sięgając np. po nowe apartamenty na sprzedaż w Gdańsku, będziemy musieli podpisać tzw. umowę deweloperską. Ważna informacja jest tak, że umowa taka musi zostać dostarczona nam wcześniej, abyśmy mogli dokładnie się z nią zapoznać. Do umowy tego typu deweloper musi załączyć również prospekt informacyjny. Zawierając tego typu umowę następuje zobowiązanie, że w późniejszym terminie zostanie podpisana ostateczna umowa.

Co znajduje się w umowie deweloperskiej?
Umowa deweloperska zawiera w sobie wiele istotnych informacji. Dokładniej mowa o takich sprawach jak choćby dokładne określenie lokalizacji inwestycji oraz jej końcowej ceny. W umowie widnieją zapisy, które jednoznacznie informują o tym kiedy należy wpłacić zadatek, a także kolejne transze związane z finalizacją transakcji. W umowie deweloperskiej zawarte będą również informacje odnośnie daty, kiedy nieruchomość zostanie przekazana kupującemu. Należy mieć jednak na uwadze, że deweloper może w takiej umowie zawrzeć informacje, które będą wskazywały o zmianach w terminie przekazania inwestycji (jest to związane np. z opóźnieniami na placu budowy).

Analizując zapisy umowy deweloperskiej, bacznie należy przyjrzeć się punktom, które informują o wszelkiego rodzaju konsekwencjach, w momencie kiedy jedna ze stron postanowi się z niej wycofać.

Warto dokładnie zapoznać się z umową deweloperską, przeanalizować każdy jej punkt. Jeżeli ktokolwiek nie do końca rozumie treści jakichkolwiek punktów takiej umowy, niech zainwestuje kilkaset złotych w pomoc radcy prawnego czy prawnika. Osoba obeznana w temacie dokładnie zbada dokument, wszystkiego jego zapisy. Dzięki temu będzie miało się pewność, że wszystko jest w porządku i w pełni świadomie przyjdzie podpisać umowę deweloperską.

Tags:

Comments are closed.