Kaletnictwo wraca od łask

polimex-tkaniny-kaletnicze
Wydawać by się mogło, że kaletnictwo jest zawodem, który wymiera. I owszem, trudno znaleźć prawdziwy i profesjonalnie prowadzony warsztat kaletniczy. Jednak nie oznacza to, że termin kaletnictwo odejdzie w niepamięć. Poprzez ogromne zainteresowanie ludzi tematyką rękodzieła, możliwościami samodzielnego wykonywania przeróżnych przedmiotów, poszukiwane są odpowiedniej jakości narzędzia kaletnicze.

Co będzie potrzebne na początku przygody z kaletnictwem? Jakiego rodzaju narzędzia należy posiadać, aby przygotować różnego rodzaju przedmioty, takie jak choćby torby czy aktówki?

Narzędzia kreślarskie obowiązkowe
Trzeba zgromadzić odpowiednie narzędzia kreślarskie. Mowa tutaj o cyrklach, ekierkach, które pozwolą na dokładne projektowanie i wykonywanie określonych rzeczy. Dodatkowo trzeba pamiętać że istotnym w pracach kaletniczych jest szydło. Pozwala zaznaczać określone miejsca na tkaninie, a także powiększać istniejące już otwory.

Specjalne noże to podstawa
Decydując się na prace kaletnicze, nie obejdzie się bez odpowiednich noży. Trzeba wiedzieć, że choćby rozkrajanie skór będzie możliwe za pomocą krajaka. Inny nóż przyda się do prac związanych ze ścienianiem skórzanych elementów. Chcąc przygotować ciekawe rozwiązania artystyczne. Sięgając po nietypowe wzory na swoich pracach, trzeba będzie zainwestować w tzw. swivel knife.

Odpowiednio dobre tkaniny
Praca kaletnicza wymaga zainwestowania w dobry materiał. Tylko z dobrej tkaniny powstaną ciekawe i wytrzymałe przedmioty. Dlatego dobrze jest zrobić dokładne rozpoznanie i gdy to możliwe, zakupić tkaniny u znanych producentów (np. https://polimex.net/pl/sklep/8-tkaniny-i-dzianiny/76-tkaniny-kaletnicze ). To nie tylko wytrzymałość, to również przyjemność pracy z takim materiałem.

Czym przyczepiać dodatkowe elementy?
Podczas prac kaletniczych, kiedy zostanie przygotowana np. torba, należy umiejętnie oraz estetycznie mocować różnego rodzaju metalowe elementy. Przydatne w tej sytuacji będą obcęgi dedykowane do prac kaletniczych, a także odpowiednie nity, pozwalające prawidłowo wszystko mocować.

Comments are closed.